Pán Bugár, prestaňte sa prosím vyhovárať,

Autor: Lukáš Kuzma | 19.3.2016 o 14:30 | Karma článku: 15,48 | Prečítané:  2851x

Chcete byť zodpovedným politikom? Ale na neplnení voličských sľubov a riskovaní nárastu preferencií krajne pravicovej strany nič zodpovedné nie je.

Predvolebná kampaň strany Most-Híd niesla jasný odkaz. Heslá ako Charakter rozhoduje alebo Poďme zmeniť smerovanie Slovenska sa nedajú interpretovať ambivalentne. Výsledky volieb a neochota strany SNS byť súčasťou pravicovej vlády zmenili názor niektorých členov strany na čele s Bélom Bugárom a mala za následok, že strana Most-Híd sa stala súčasťou vlády spolu so stranou Smer-SD. Ako sa dajú chápať argumenty Bélu Bugára na obhájenie tohto kroku? Sú dostačné?

Poďme sa pozrieť na 2 hlavné argumenty, ktoré pán Bugár v tejto súvislosti používa.

Prvým z nich je výčitka pána Bugára smerom k Richardovi Sulíkovi, že keby išiel do vlády so Smerom aj on, bolo by možné vytvoriť oveľa transparentnejšiu vládu. Avšak vyčítať strane Sloboda a Solidarita, že splnila sľub, ktorú dala svojím voličom a odmietla vládu so Smerom je komické práve kvôli tomu, že strana Most-Híd si tento sľub nesplnila. Napokon môžme predpokladať, že práve to malo za následok pokles preferencií strany Most-Híd v prvom povolebnom prieskume agentúry polis zo 6,5 percenta, ktoré strana Most-Híd získala v parlamentných voľbách na 5,2 percenta.

Poďme sa pozrieť na druhý argument. Predpoklad Bélu Bugára, že strana ĽS NS by v predčasných voľbách preferenčne narástla je zrejme správny. Avšak Argumentovať tým, že tento predpoklad bol dôvodom na to aby strana Most-Híd, vstúpila do vlády so Smerom nie je dostatočné. Fakt, že preferencie strany ĽS NS počas posledných štyroch rokov vlády strany Smer-SD astronomicky narástli a posunuli ju do parlamentu so 14 mandátmi naznačuje predpoklad, že pokiaľ bude vo vláde v majoritnom postavení rovnaká strana ako doteraz, preferencie strany ĽS NS môžu do budúcich volieb, ktoré sa budú konať o štyri roky (za predpokladu, že vláda v súčasnej podobe dovtedy vydrží) môžu opäť narásť. A pravdepodobne výraznejšie, než by tomu bolo v predčasných voľbách.

Ako tvrdí Allen a Eade (1999, str. 54), vzostup neo-Nacistického násilia v Nemecku nasledovalo bezprostredne po prebudení zjednotiteľského ducha a bolo z veľkej časti spájané s rastúcou nezamestnanosťou, chudobou a dislokáciou spôsobenou týmto procesom.

Kultúrny šovinizmus sa najvýraznejšie tvaruje v situáciách, keď je v ohrození práca ľudí a ich ekonomická bezpečnosť (Mercer, 1900, str, 43 In: Allen, Eade, 1999, str. 54).

Na záver si dovolím trochu zašpekulovať. Ak by pánovi Bugárovi naozaj záležalo na vzniku pravicovej vlády, mohol vytvoriť tlak na vznik takejto vlády vyhlásením, že nepôjde do vlády so stranou Smer-SD. Bez strany Most-Híd by potom s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo možné zostaviť vládu so Smerom. A nakoniec ak by sme mohli dôverovať vyhláseniu predsedu strany SNS Andreja Danka (ktorému ja osobne nedôverujem), že bude rokovať o zostavení vlády len s tým, kto bude mať na zostavenie vlády mandát od prezidenta, stále by bolo možné prijať určité kompromisy a pravicovú vládu vytvoriť potom, čo by na jej zostavenie dostal mandát Richard Sulík ako líder druhej najsilnejšej strany, ktorá z tohtoročných parlamentných volieb vzišla, 

Takže pán Bugár, prestaňte sa prosím vyhovárať, že ste vstúpili do vlády so Smerom kvôli tomu, že ste zodpovedným politikom. Na neplnení voličských sľubov a riskovaní nárastu preferencií krajne pravicovej strany nič zodpovedné nie je. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?